Yliopistosäätiön Turun Ekotori -rahasto jakaa ensimmäisen kerran apurahoja opiskelijoiden opinnäytetöihin

Kierrätyskeskus Turun Ekotori on Kestävän Kehityksen Yhdistys ry:n hallinnoima, itsenäinen voittoa tavoittelematon ympäristötoimija, joka kierrättämisen ohella työllistää laajassa mittakaavassa. Kaikki mahdollinen tuotto, joka toiminnasta tulee, ohjataan toiminnan ylläpitämiseen, työllistämiseen ja kestävän kehityksen edistämiseen.

Turun Kestävän Kehityksen Säätiö on Kestävän Kehityksen Yhdistyksen vuonna 2014 perustama säätiö, jonka tarkoituksena on edistää kestävää kehitystä mm. myöntämällä avustuksia sopiviksi katsottuihin yhdistysten ja yhteisöjen pienimuotoisiin hankkeisiin.

Helmikuussa avautuu ensimmäinen apurahahaku Turun Yliopistosäätiön alaisuuteen perustetussa Turun Ekotori -rahastossa. Rahasto rahoittaa kestävään kehitykseen liittyviä opinnäytetöitä.

Turun Ekotori -rahasto muodostuu Turun Kestävän Kehityksen Säätiön ja Kestävän Kehityksen Yhdistyksen Turun Yliopistosäätiölle lahjoittamista varoista.

Turun Ekotori -rahasto edistää kestävän kehityksen tutkimusta ja opetusta Turun yliopistossa. Rahasto tukee myös tutkimuksia, jotka selvittävät työllistävän toiminnan sosiaalisia, taloudellisia ja alueellisia vaikutuksia. Apurahaa voivat hakea eri alojen opiskelijat.

– Tarkoitus on rahoittaa erityisesti kotitalouksien kiertotalouspuoleen liittyviä tutkimuksia, kertoo Turun Ekotorin toiminnasta vastaavan Kestävän Kehityksen Yhdistys ry:n puheenjohtaja Lasse Räsänen.

– Toivomme erilaisia näkökulmia – hyviä ja hyödyllisiä ideoita, Räsänen tiivistää.

Turun Yliopistosäätiön apurahat ovat nyt haettavissa. Hakuaika 3.2.–27.2.2020.

Lue lisää Yliopistosäätiön kevään 2020 apurahoista

Ostoskori
Ostoskori on tyhjä

Tutki tuotteita verkkokaupassa!